Vid Trondheim skulle jag bland annat plocka upp nästa besättningsedlem, Mishakian. Planen var att segla norrut och stanna på många platser för att fotografera.
Vi styrde mellan ubåtar och andra typer av krigsfartyg när vi åkte ut ur hamnen. De hade samlats till den största övning NATO haft på många år. 70 fartyg skulle delta.
Vinden var svag, vi kom inte längre än till mynningen av Trondheimsfjorden. Vi kom dit och kunde ankra i mörkret tack vare motorn.
Dagen efter var det dåliga vindar för att segla vidare, det blev en dagstur istället. Det märktes att Mishakian jobbar med att fotografera filminspelningar i Hollywood. Vid en plats där alla björkar var täckta med skägglav sa han: ”A good spot for a filmset.” Som svensk som jobbat med miljö tänkte jag: ”Sådan här trollskog är ett tecken på att det är lite luftförorensning.”
![Vessla](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossless,ret_img,w_770,h_518/https://staffansandberg.se/wp-content/uploads/2018/10/snomus.jpg)
En nyfiken krabat kom förbi när vi fotade. Jag undrade om den kanske skulle krypa ned i ryggsäcken och se vad jag skulle ha till lunch.
Har du kommentarer eller frågor? Skicka i så fall ett mail till post@staffansandberg.se.
Alla kampanjer på ett ställe